április 16.

A Szacsvay Akadémia negyedik előadása Csíkszeredában – A dél-erdélyi magyarság, 1940-1944.

Csíkszereda, Hargita Megye Tanácsa események

Hargita Megye Tanácsának Székelyföldi Akadémiája és a Hargita Megyei Kulturális Központ meghívja Önöket a Szacsvay Akadémia előadásaira, amely Az erdélyi magyarság száz éve címet viseli.

A tíz előadásra tervezett sorozat negyedik előadására kerül sor Hargita Megye Tanácsának márványtermében, 2018. április 16-án, hétfőn, 17 órakor, a meghívott előadó L. Balogh Béni a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának főlevéltárosa.

Az előadásról: A dél-erdélyi magyarok – az euforikusan ünneplő észak-erdélyiekkel szöges ellentétben – mélységes csalódással vették tudomásul az 1940. augusztus 30-án kihirdetett második bécsi döntést. A legtöbben a trianoni katasztrófához hasonló sorscsapásként élték meg az újabb kisebbségi létforma beköszöntét: elkeseredettség, reményvesztettség és a kiszolgáltatottság érzése vett erőt rajtuk. Az elkövetkező négy évben helyzetük egyre rosszabbra fordult, és gazdasági, társadalmi, kulturális, demográfiai téren súlyos veszteségeket szenvedtek el. Ráadásul Románia és Magyarország között 1940 őszén beindult a közel négy évig tartó ún. kölcsönösségi nemzetiségi politika mechanizmusa, amely mindkét országban újabb és újabb sérelmet okozott a kisebbségeknek.

A Szacsvay Akadémia népfőiskolai jellegű tudományos műhely, létrejötte a Bihar megyei RMDSZ ügyvezető elnöke, Szabó Ödön nevéhez fűződik, tudományos vezetője pedig Romsics Ignác akadémikus professzor.

Az országos koordinációt a Partium Alapítvány látja el, helyi partnerszervezeteket vonva be a helyi szervezésbe. A modult rendszeresen látogatók részvételi oklevelet kapnak, illetve a tanulmánykötet számukra ingyenesen válik elérhetővé.

1perc